  • MPN: AC129-020-11
  • Weight: 2.16kg
  • Dimensions: 76.50mm x 24.00mm x 4.00mm
  • SKU: AC129-020-11
  • UPC: 6009515876128
For 3 or more items, click to quote
Vernier 500mm/20' (Jaw Length = 100mm) with 45mm Upper Jaws | 0.02mm/0.001' Graduation
SERIES 129
  • Satin chrome plated reading surface.
  • Manufacturer Cat No: 129-020-11
  • Range: 0 mm - 500 mm
  • Jaw length: 100 mm (Longer measuring jaws)
  • Graduation: 0.02 mm | 0.001 in
  • Accuracy: ±0,05 mm
SERIES 129
Write a review
Bad Good
Key Features:
Applications:
Technical Specifications
Description Spec
Measurement range: 0-500 mm  |  0-20 in
Scale: 0.02 mm
Accuracy: ± 0.05 mm
The length of the jaws h: 100 mm
Lock type: Screw Knob
Fine adjuster: YES
Dimension a: 18 mm
Dimension b: 45 mm
Dimension w: 20 mm
Dimension c: 24 mm
Dimension L: 670 mm
Construction: hardened stainless steel
reading surface (scale, vernier) -
stain chrome plated reading surface
Included: caliper
TorkCraft - Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.02mm   Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to measure inte..
R 279.00
Ex VAT:R 242.61
TorkCraft - Plastic Analog Vernier Caliper Range: 0-150mm & 0-6' Accuracy: 0.05mm & 1/128' Material: P..
R 49.00
Ex VAT:R 42.61
Check Master for Calipers, Height Gauges and others measuring tools 300mm SERIES 561 A check master (or gauge block check mast..
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..
Centering Indicator Kit - 7 Piece SERIES 297 A centering indicator, also known as a coaxial indicator, is a precision measurin..
Dial Test Indicator holder - 8mm x 115mm SERIES 267 The Dial Test Indicator Holder is an essential accessory for precision mea..
Digital Outside Micrometer 25 - 50mm SERIES 313 [02] A digital outside micrometer is a precision measuring tool used to accura..