  • MPN: TCTQ38135
  • Weight: 1.58kg
  • Dimensions: 136.00mm x 478.00mm x 74.00mm
  • SKU: TCTQ38135
  • UPC: 6009515871574
Description Specifications
Packaging Dimensions L=470mm, W=126mm, T=60mm
Packaging Weight 1595.37g
Tool Weight 902.07g
Tool Dimensions L=415mm, W=42mm, T=37mm
Specifications Square drive: 3/8”
Torque Range: 6.75-135Nm
Gears: 36
Accuracy: 2% Clockwise and 2.5% Counter
Clockwise
Min Resolution: ≤85Nm=0.01 & >85Nm =0.1
Max Operating range: 135Nm
Data Storage capacity: 100
Ex VAT:R 4,416.52
TORK CRAFT Digital Torque Wrench 1/4\' X 1.5 -30nm 2% Acc. 0.01 Res. 36 X Gear
Out Of Stock
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....