  • MPN: TC530180
  • Weight: 0.30kg
  • Dimensions: 245.00mm x 71.00mm x 30.00mm
  • SKU: TC530180
  • UPC: 6009515854324
For 30 or more items, click to quote
High Leverage CrV Industrial Combination Pliers
Length: 180mm
Jaw Length: 40mm
Maximum Jaw Opening Capacity: 30mm
Application:
  • Bending and cutting metal wire and electrical cable
  • Construction
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features:
  • Designed for one-hand operation.
  • High Leverage.
  • Comfortable rubber grip with molded hand supports.
  • Gripping serrations for flat and round material.
  • Hardened cutting edges.
  • Cutting edges for soft and hard wire.
  • Cutting edges for thicker cables.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging Card
Material Chrome Vanadium Steel
Jaws: 60 (CrV)
Handle: Plastic & Rubber
Package Dimensions 235(L) x 28(H) x 70mm(W)
Package Weight 300g
Tool Dimensions 188(L) x 28(H) x 55mm(W)
Tool Weight 291g
Length 180mm
Jaw Length 40mm
Compination Pliers Features and Benefits Size: 7"/180 mm Stand high pressure: 1 000 V Black finish and polish. Insulated handle. Packed by ½ dou..
R 218.00
Ex VAT:R 189.57
Combination Plier Features and Benefits Size:7"/180 mm Polish and anti-rust oil. Two colour handle. Packed by sliding card.....
R 118.00
Ex VAT:R 102.61
High leverage combination pliers Features and Benefits Size: 7"/180 mm Energy saving is 30% more than normal pliers Surface treatment: Black finis..
Combination Pliers Length: 180mm Jaw Length: 40mm Maximum Jaw Opening Capacity: 38mm Combination pliers are versatile hand too..