  • MPN: HHCP28160
  • Weight: 0.25kg
  • Dimensions: 24.00cm x 10.00cm x 2.50cm
  • SKU: HHCP28160
  • UPC: 6942141801082
For 30 or more items, click to quote
Combination Plier
Features and Benefits
Size: 6"/160 mm
Energy saving 30% than normal pliers
Material: Cr-V
Surface treatment: Black finish and polish
TPR three colour handle for strong grip and comfort
Includes:
Crimping function
Nail holder function
Spanner function
Deburring function
Packed by half double blister.
Write a review
Bad Good
High Leverage CrV Industrial Combination Pliers Length: 160mm Jaw Length: 37mm Maximum Jaw Opening Capacity: 30mm High leverag..
R 212.00
Ex VAT:R 184.35
Combination Pliers Length: 160mm Jaw Length: 35mm Maximum Jaw Opening Capacity: 30mm Combination pliers are versatile hand too..
R 126.00
Ex VAT:R 109.57
Compination Pliers Features and Benefits Size: 6"/160 mm Stand high pressure: 1 000 V Black finish and polish. Insulated handle. Packed by ½ dou..
Combination Plier Features and Benefits Size: 6"/160 mm Polish and anti-rust oil. Two colour handle. Packed by sliding card.....