  • MPN: TC593120
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 190.00mm x 70.00mm x 20.00mm
  • SKU: TC593120
  • UPC: 6009515854584
For 30 or more items, click to quote
PLIER MINI SIDE CUTTER 120MM MICRO
Write a review
Bad Good
Features
  • Compact size which make it easy to use in precision work.
  • Cutting edges for snipping small and soft materials.
  • Narrow jaw design in order to use in tight spaces and handle delicate work.
  • Handles are made of rubber which assist for comfort during use.
  • Light weight can be carried around easily.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Note
  • Always inspect the pliers before use.
  • Do not use on live wires.
  • Do not cut hardened steel wires.
  • Always cut at right angles.
Description Specification
Packaging Type Hanging card
Sales Unit Each
Package Dimensions 190mm(L) x 105mm(W) x 18mm(H)
Package Weight 84g
Tool Dimensions 114mm(L) x 105mm(W) x 18mm(H)
Tool Weight 76g
Material Jaws - C45 steel
Handles - Plastic and rubber
Jaw length 13mm
Maximum jaw opening capacity 18mm
Variants TC534160-1
Country of Origin Republic of China (PRC)
Warranty 6 months
Content 1 x Mini side cutter
Bulk
Inner Box
Dimensions (box/pack) 200mm(L) x 75mm(W) x 185mm(H)
Weight (box/pack) 1kg
Qty (box/pack) 12
Outer Box
Dimensions (box/pack) 410mm(L) x 390mm(W) x 220mm(H)
Weight (box/pack) 11kg
Qty (box/pack) 120
PLIER DIAGONAL 150MM INSUL/HNDL DIY TH9804....
R 62.00
Ex VAT:R 53.91
PLIER MARATHON MINI DIAGONAL CUTTING 110mm M56....