  • MPN: DOW10040-30
  • Weight: 0.05kg
  • Dimensions: 145.00mm x 90.00mm x 30.00mm
  • SKU: DOW10040-30
  • UPC: 6009515818869
For 30 or more items, click to quote
Dowel pins
Used in joinery of solid wood or particle boards.
SIZE: 10x40mm
PACKAGING: Pack of 30 dowel pins
Application:
The dowel is made from solid wood. Dowel rods are often cut into shorter lengths, called dowel pins.
Dowels can be used for:
  • Furniture shelf supports.
  • Supports for hanging items such as clothing, key rings, tools etc.
  • Joinery.
Why are the dowels fluted?
Benefits:
  • Using more than one dowel per joint, will strengthen the joinery and allignment.
TIP:
To stregthen joinery with dowels, ensure that the drilled holes allign properly.
Write a review
Bad Good
Dowel Jig Self-centering 6/8/10mm Alum. 16mm - 60mm Range
Out Of Stock
EDGING TRIMMER 25MM DOUBLE EDGE ONE DIRECTION Joinery becomes a breeze when you can easily locate and match up drilled holes for dowels. Pro..
R 1,201.00
Ex VAT:R 1,044.35
Dowel Drill 6mm
Out Of Stock
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..