  • MPN: RH150038
  • Weight: 7.50kg
  • Dimensions: 43.50cm x 14.50cm x 35.00cm
  • SKU: RH150038
  • UPC: 6941640153340
Rotary Hammer
Features and Benefits
Voltage: 220 - 240V ~ 50/60Hz
Input power: 1,500W
No-load speed: 950rpm
Impact rate: 4,500bpm
Impact energy: 5.5J
Max.drilling capacity:
Concrete: 32 mm
Steel: 13 mm
Wood: 40 mm
Includes:
SDS plus chuck system
Anti-vibration system
3 drills and 2 chisels
Packed by BMC.
Write a review
Bad Good
METABO / Impact Drill 650W / SBE 650 (600742000)The METABO SBE 650 Impact Drill features vario (V)-Electronics for working at customise....
R 1,227.00
Ex VAT:R 1,066.96
METABO / Impact Drill 850W 13mm Keyless Chuck / SBE 850-2 (600782850)Powerful two-speed impact dr....