  • MPN: E303261000
  • Weight: 0.50kg
  • Dimensions: 100.00mm x 100.00mm x 100.00mm
  • SKU: E303261000
  • UPC: 8888021304275
For 20 or more items, click to quote
Energizer® Base Charger (with 4 x 1300mAh AA)
  • Charges four AA or AAA batteries overnight
  • LED charge light tells you when batteries are charging
  • Comes with USB recharge cable
  • Great value, economical battery charger
  • Reverse polarity protection
Write a review
Bad Good
Specifications
Energizer Chargers & Rechargeable Batteries:
  • Nickel Metal Hydride technology: re-use batteries 100's of times
  • Economical power solution for high-tech devices
  • Ideal for toys and games, digital cameras and audio devices
Energizer Base Charger USB:
  • Charges 2 or 4 AA or AAA NiMH batteries at a time
  • Comes packed with 4 x AA 1300mAh NiMH batteries
  • Charges with USB (USB-A to Micro USB cable included)
  • Economical, budget-friendly charger, appealing design
  • Easy to use with LED charge status indicator
  • Shut-off timer for safety
  • Reverse polarity protection
  • Primary battery detection
  • Charge time varies
  • For AA: from 8 hours for 1300mAh to 13 hours for 2300mAh
  • For AAA: from 7 hours for 500mAh to 10 hours for 800mAh
  • Next generation USB charger (replaces old Base Charger with plug for wall outlet/mains)
Ex VAT:R 201.74
Energizer Recharge® - Rechargeable Batteries Size:  9V Qty: 1 Pack Application: Environmental responsibility meets ins..
Energizer® AA Alkaline Power Batteries 1.5V 2-pack A top choice for its reliability Energizer 2-pack AA performance in devices like heart ra..
Energizer® AAA Alkaline Power Batteries 1.5V 2-pack A top choice for its reliability Energizer 2-pack AAA performance in devices like heart ..
Energizer® 3V Lithium Coin Battery 2-pack Voltage:  3V Qty:  2 Pack Application: Energizer® offers a full range of lon..