  • MPN: TCCT48200-100B
  • Weight: 0.12kg
  • Dimensions: 305.00mm x 140.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCCT48200-100B
  • UPC: 6009515898564
For 30 or more items, click to quote
NYLON CABLE TIES 4.8MM X 200MM BLACK 100PC
Write a review
Bad Good
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Width x Length 4.8mm x 200mm
Material Nylon PA66
Colour Black
Tensile Strength 230N/50LB/22KGS
Barcode 6009515898564
Flammability UL94V-2
Packing 100 pcs per pack
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
R 1,327.00
Ex VAT:R 1,153.91
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
R 1,036.00
Ex VAT:R 900.87
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..