  • MPN: HIPP28250
  • Weight: 0.45kg
  • Dimensions: 29.50cm x 7.00cm x 2.30cm
  • SKU: HIPP28250
  • UPC: 6925582151060
For 30 or more items, click to quote
Water Pump Plier
Features and Benefits
Size: 10"/250 mm
Stand high pressure: 1 000 V
Max Clamping open: 40 mm
Black finish and polish.
Insulated handle.
Packed by half double blister.
Write a review
Bad Good
PLIER MARATHON WATER PUMP 250mm M40....
R 144.00
Ex VAT:R 125.22
10' Water Pump Pliers A1202: 250 mm Groove Joint Pliers The FIXMAN water pump (groove joint) pliers is made of chrome-vanadium steel. The e..
R 279.00
Ex VAT:R 242.61
Water Pump Plier Features and Benefits Size: 10"/250 mm Max. Clamping open: 50 mm Cr-V Black finish and polish. TPR two colour handle. Packed b..
Auto Air Compressor Features and Benefits Voltage: 12 V Current: 18 A Max pressure: 120 PSI/8 Bar Integrated work light. Includes: 1 piece batt..
Auto Air Compressor Features and Benefits Voltage: 12 V Current: 10 A Max pressure: 140 PSI/10 Bar Max air flow: 35 L/min Integrated work light...
Bench Grinding Wheel Features and Benefits Abrasive wheel size: 150 x 12.7 x 20 mm Diameter: 150 mm Arbor: 12.7 mm Thickness: 20 mm Abrasive whe..