  • MPN: PT16018-20
  • Weight: 0.27kg
  • Dimensions: 225.00mm x 200.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT16018-20
  • UPC: 6009515860202
For 50 or more items, click to quote
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 18T
High-Performance Circular Saw Blade
Key Features:
  • Carbide-tipped teeth: For exceptional cutting performance.
  • Alternating teeth: Suitable for both rip cuts and cross cuts.
  • Deep chip angle: Efficient waste removal.
  • Ideal for use with: TS 55 and TSC 55 circular saws.
Shim/bushing:
Depending on the bore of the saw blade and the arbor of the saw. A shim or bushing is available to adapt the saw blade to the arbor. No bushings or shims are available in Ø 22.23mm.
TCG:
Thin kerf:
Key Specifications:
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind
Ø 160mm Ø 20mm 2.2mm 18 ATB
Dust Mask
Professional Type Saw Blade for Rip Cutting Wood 185mm x 20mm bore x 24T The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 30 X 24T WOOD PROFESSIONAL is a heavy-duty,..
R 449.00
Ex VAT:R 390.43
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 165 x 1.6 x 20 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 24T Bore: 20mm  Application: ..
R 154.00
Ex VAT:R 133.91
TCT SAW BLADE 254MM X 24T X 16MM RIP TITANIUM SERIES....
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 85 x 1.2 x 15 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 24T Bore: 15mm  Application: ..
Professional Type Saw Blade for Aluminium Cutting 185mm x 20mm bore x 60T The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 20 X 60T ALUMINIUM PROFESSIONAL is a specia..
Carbide Tipped Saw blade for Festool circular saws - Fine Wood Cutting 160mm x 20mm bore x 40T The ideal circular saw blade for achieving fine, c..
Professional Saw Blade for Wood Cutting 185mm x 30mm bore x 40T Soft Woods and Hard Woods The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 30 X 40T WOOD PROFESSIONAL is..
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Aluminium Cutting 160mm x 20mm bore x 60T This fine-grain carbide-tipped circular saw blade feat..
Professional Saw Blade for Wood Cutting 185mm x 30mm bore x 60T The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 30 X 60T WOOD PROFESSIONAL is a precision, tungsten ..