  • MPN: PT23060-30
  • Weight: 0.63kg
  • Dimensions: 300.00mm x 275.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT23060-30
  • UPC: 6009515877231
For 50 or more items, click to quote
Saw Blade for Wood Cutting 230mm x 30mm bore x 60T
Benefits:
Write a review
Bad Good
Features:
Applications:
Key Specifications:
  • Diameter: 230 mm - A versatile size for a range of saws, suitable for medium-sized woodworking tasks.
  • Kerf (Blade Thickness): 2.4 mm - The kerf thickness ensures accurate, clean cuts with minimal material waste, maintaining the blade's durability.
  • Bore Size: 30 mm - The 30 mm bore fits most standard saw arbors, ensuring a secure and stable fit for smooth operation.
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind Max Speed
Ø 230mm Ø 30mm 2.4mm 60 ATB 7000rpm
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....
Grub screw (short) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between ..
R 7.00
Ex VAT:R 6.09
Grub screw (long) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between t..