  • MPN: TCCT48300-50W
  • Weight: 0.10kg
  • Dimensions: 400.00mm x 115.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCCT48300-50W
  • UPC: 6009515898724
For 30 or more items, click to quote
NYLON CABLE TIES 4.8MM X 300MM WHITE 50PC
Write a review
Bad Good
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Width x Length 4.8mm x 300mm
Material Nylon PA66
Colour White
Tensile Strength 230N/50LB/22Kg
Barcode 6009515898724
Flammability UL94V-2
Packing 50 pcs per pack
R 3,030.00
Ex VAT:R 2,634.78
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
R 51.00
Ex VAT:R 44.35
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..