  • MPN: TCCT78400-100W
  • Weight: 0.48kg
  • Dimensions: 530.00mm x 160.00mm x 50.00mm
  • SKU: TCCT78400-100W
  • UPC: 6009515898779
For 30 or more items, click to quote
NYLON CABLE TIES 7.6MM X 400MM WHITE 100PC
Write a review
Bad Good
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Width x Length 7.6mm x 400mm