  • MPN: TCCW40115-2
  • Weight: 0.46kg
  • Dimensions: 138.00mm x 170.00mm x 20.00mm
  • SKU: TCCW40115-2
  • UPC: 6009515819804
For 20 or more items, click to quote
Diamond Cup Wheel
Cup Diameter: Ø115mm
Bore: 22.23mm
MAX RPM: 13 300
Type: Laser Welded, Turbo
Application:
  • Ideal for polishing: concrete, granite, masonry & other construction material.
  • Smooth uneven joints and surfaces on concrete & stones.
  • Preparation of surface for polishing application on granite.
  • Surface cleanup & levelling.
Features
  • Wet/Dry grinding applications
  • Durable construction
  • 8 x Vent holes
  • Holes to aid with cooling and dust extraction
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information on Diamond Cup Grinding Wheels
Fitment & Assembly
  • Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 115mm/125mm angle grinder.
  • Adjust the angle grinder safety guard to allow for maximum operator protection.
  • Tighten the guard hex screw securely, using the provided hex wrench to fasten.
What is a diamond blade?
How does a diamond blade work?
Different methods of making diamond blades:
Laser welding:
Brazing:
Cold sintering:
Hot pressed sintering:
Blade types:
Continuous smooth rim:
Provides the smoothest cut in ceramic tiles and ornamental stones.
Turbo/Segmented Turbo:
Segmented:
When cutting without water:
Description Specification
Packaging Type Clamp shell blister
Package Dimensions 138(L) x 170(W) x 20(H)mm
Package Weight 460g
Material Steel body & Diamond segments
Max RPM 13 300
Cup diameter Ø115mm
Cup body thickness 3mm
Segment height 5.5mm
Outer segment width 7mm
Outer segment length 25mm
Bore 22.23mm
Segment Configuration Turbo
Bond Type Laser Welded
Recommended Tool 115 / 125mm Angle Grinder
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: &O/;22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Laser Welded, Double Row The cup grinding whe..
R 428.00
Ex VAT:R 372.17
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Arbor: M14 MAX RPM: 13 300 Type: Laser Welded, Double Row The cup grinding wheel is u..
R 652.00
Ex VAT:R 566.96
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Arbor: M14 MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Double Row The cup grinding wheel is u..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: &O/;22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Double Row The cup grinding whe..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: 22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Turbo The cup grinding wheel is use..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;100mm Bore: 22.23mm MAX RPM: 15 300 Type: Cold Pressed, Turbo Segment The cup grinding whee..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..