  • MPN: TCCW20115-4
  • Weight: 0.50kg
  • Dimensions: 154.00mm x 172.00mm x 32.00mm
  • SKU: TCCW20115-4
  • UPC: 6009515819781
For 20 or more items, click to quote
Diamond Cup Wheel
Cup Diameter: Ø115mm
Arbor: M14
MAX RPM: 13 300
Type: Laser Welded, Double Row
Application:
  • Ideal for polishing: concrete, granite, masonry & other construction material.
  • Smooth uneven joints and surfaces on concrete & stones.
  • Preparation of surface for polishing application on granite.
  • Surface cleanup & levelling.
Features
  • Wet/Dry grinding applications
  • Durable cup shape construction
  • 8 x Vent holes
  • Holes to aid with cooling and dust extraction
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information on Diamond Cup Grinding Wheels
Fitment & Assembly
  • Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 115mm/125mm angle grinder.
  • Adjust the angle grinder safety guard to allow for maximum operator protection.
  • Tighten the guard hex screw securely, using the provided hex wrench to fasten.
What is a diamond blade?
How does a diamond blade work?
Different methods of making diamond blades:
Laser welding:
Brazing:
Cold sintering:
Hot pressed sintering:
Blade types:
Continuous smooth rim:
Provides the smoothest cut in ceramic tiles and ornamental stones.
Turbo/Segmented Turbo:
Segmented:
When cutting without water:
Description Specification
Packaging Type Clamp shell blister
Package Dimensions 180(L) x 153(W) x 35(H)mm
Package Weight 420g
Material Steel body & Diamond segments
Max RPM 13 300
Cup diameter Ø115mm
Cup body thickness 3mm
Segment height 5.5mm
Outer segment width 7mm
Outer segment length 25mm
Inner segment width 7mm
Inner segment length 18mm
Arbor M14
Segment Configuration Double Row
Bond Type Laser Welded
Recommended Tool 115 / 125mm Angle Grinder
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Arbor: M14 MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Double Row The cup grinding wheel is u..
R 456.00
Ex VAT:R 396.52
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;100mm Bore: 22.23mm MAX RPM: 15 300 Type: Cold Pressed, Turbo Segment The cup grinding whee..
R 195.00
Ex VAT:R 169.57
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: 22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Laser Welded, Turbo The cup grinding wheel is use..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: &O/;22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Double Row The cup grinding whe..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: 22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Cold Pressed, Turbo The cup grinding wheel is use..
Diamond Cup Wheel Cup Diameter: &O/;115mm Bore: &O/;22.23mm MAX RPM: 13 300 Type: Laser Welded, Double Row The cup grinding whe..