  • MPN: TCHF1001
  • Weight: 0.89kg
  • Dimensions: 378.00mm x 195.00mm x 30.00mm
  • SKU: TCHF1001
  • UPC: 6009515902285
Steel File - 5-Piece Set
Length: 8" (200mm)
Contents: Flat, Round, Half Round, Tri-angle Steel File & Half Round Wood File
Application:
  • Deburring, filing inside pipes, creating grooves, de-scaling, stock removal and sculpting.
  • Sharpening saws, axes, spades, knives, and other tools.
  • Manufacturing
  • Automotive
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features
  • Plastic and soft rubber grip handle.
  • T12 steel, hardened and tempered for durability.
  • Double cut files for effortless filing and also give good surface finish.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Blister Card
Material Handle: Plastic and rubber handle
Blade: Carbon steel
File Length 8" (200mm)
Steel Grit (Cut) 2nd cut
Wood Rasp Grit (Cut) Bastard
Steel Hardness HRC 60-66
Contents 1x Flat steel file
1x Round steel file
1x Half round steel file
1x Tri-angle steel file
1x Half round wood file
Rotary file Rotary file to be used with a portable drill. SHAPE: Cylindrical SHANK: &O/;6.35mm METAL: Hardened steel alloy Application..
R 71.00
Ex VAT:R 61.74
Rotary file Rotary file to be used with a portable drill. SHAPE: Round end SHANK: &O/;6.35mm METAL: Hardened steel alloy Application: ..
R 71.00
Ex VAT:R 61.74
TC ROTARY BURR 12MM ARC ROUND NOSE FOR HARD METALS....
RASP & CHISEL 3PC SET 12,19, 25MM WITH METAL STRIKING END CAP 150MM....
Rotary file Rotary file to be used with a portable drill. SHAPE: Conical SHANK: &O/;6.35mm METAL: Hardened steel alloy Application: U..
Rotary file Rotary file to be used with a portable drill. SHAPE: Ball SHANK: &O/;6.35mm METAL: Hardened steel alloy Application: Used..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..