  • MPN: TCHF1004
  • Weight: 0.19kg
  • Dimensions: 380.00mm x 48.00mm x 45.00mm
  • SKU: TCHF1004
  • UPC: 6009515902230
Steel File 2nd Cut
Length: 8" (200mm)
Shape: Half Round
Application:
  • Ferrous metals, mild steel, iron bar, plastics, hard rubber, and wood.
Description Specification
Packaging Type Half Blister
Material Handle: Plastic and rubber handle
Blade: Carbon steel
File Length 8" (200mm)
Steel Grit (Cut) 2nd cut
Shape Half Round
Steel Hardness HRC 60-66
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Ex VAT:R 2,634.78
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..