  • MPN: TCIPZ2110C
  • Weight: 0.40kg
  • Dimensions: 100.00mm x 50.00mm x 100.00mm
  • SKU: TCIPZ2110C
  • UPC: 6009515885267
For 30 or more items, click to quote
Pozi Impact Power Bit - 1/Card
Size: PZ2
Length: 110mm
Torque limit (Nm): 14
Application:
  • For driving screws when using an impact driver or in high torque applications.
  • Construction
  • Manufacturing
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features:
  • Portable and handy.
  • Extended life time compared to standard insert bits and bit holders.
  • Precision tip for better fitment which reduces stripping and increases durability.
  • Torsion zone absorbs impact force and high torque output.
  • Black phosphate coating resists corrosion and increases bit life.
  • 1/4" hex shank which is compatible with most power tools.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Packaging Type Carded
Material S2 Steel
Size PZ2
Length 110mm
Torque limit (Nm) 14
Ex VAT:R 389.57
EASY SET POCKET HOLE DRILL BIT FITS ALL STANDARD KREG JIGS....
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..