TRADE PROFESSIONAL / Cordless Impact Drill / Driver 18v / MCOP1803
R 1,931.00
Ex VAT: R 1,679.13
  • Stock: 2
  • MPN: MCOP1803
  • Weight: 3.06kg
  • Dimensions: 330.00mm x 280.50mm x 90.50mm
  • SKU: T2/4051
  • UPC: 6003398091074
An impact drill / driver is used to drive in a large quantity of fasteners, longer screws & bolts
Write a review
Bad Good
Features:
• Precise Speed Trigger Control – For Convenient Toggling Of Speed
• Built-In Belt Clip – For Convenient Temporary Hands-Free Storage
• Led Light – For Illuminating Dark Work Areas
What's in the box
• 1 X Drill
• 1x 4.0ah Battery
• 1x Charger
• 13 Pc Drill & Screwdriver Bit Set
• 1x Bmc
• 1 X Instruction Manual
• Charger Voltage: 220-240V~/50-60hz
• Battery Amps: 4.0Ah
• Rated Voltage: 18V
• No Load Speed: 0-400/0-1,400/Min
• Keyless Chuck Size: 13mm
• Max Torque: 45nm
• Torque Settings: 18+3
• Drilling Capacity: Concrete: 13mm | Steel: 13mm | Wood: 28mm
• Charge Time: 120 Min
Colour - Black/Blue
Made from / Composition - Metal / Plastic
Warranty - 36 Months
FLEX / 1/4 Impact Driver, 3 Torques, 18V, in Carry Case. Tool only / ID 1/4 18.0
Out Of Stock
R 5,079.00
Ex VAT:R 4,416.52
FLEX / 2 Speed Brushless Impact Drill Driver 18.0V, in a L-BOXX / PD 2G 18.0-EC
Out Of Stock
FLEX / 2 Speed Brushless Impact Drill Driver 18.0V, in a Carton / PD 2G 18.0-EC C
FLEX / 4 Speed Cordless Drill Driver 18.0V, Brushless, Tool Only / DD 4G 18.0-EC C....
CORDLESS BRUSHLESS IMPACT WRENCH 450NM 20V IW450....
FLEX / Brushless 1/4 Impact Drill Driver 18.0V, Cordless, with 3 Torques in a Carton / ID 1/4 18.0-EC C....
TRADEair / 100L 2.2kW V-Head Compressor Direct Drive 3HP /MCFRC113DIY Use..