TRADEweld / Induspro MMA2000-220V Inverter Welder Kit / MCOW4060
R 4,139.00
Ex VAT: R 3,599.13
  • Stock: 1
  • MPN: MCOW4060
  • Weight: 11.50kg
  • Dimensions: 490.00mm x 290.50mm x 370.00mm
  • SKU: 6003398094587
It comes with over-current and overheating protection for enhanced safety.
Write a review
Bad Good
  • Cutting-Edge Inverter Technology: Ensures high-quality welding performance.
  • Digital Display: Provides easy monitoring and control of welding settings.
  • MMA Mode with VRD Control: Offers precise control and safety in MMA welding.
  • Lift Tig Mode: Supports Tig welding mode for added versatility.
  • Over-Current & Overheating Protection: Ensures safety during operation.
  • 35-50 Machine Sockets: Compatible with a range of machine sockets for flexibility.
  • Robust Construction: Built to withstand demanding welding tasks.
What's in the box
• Manual
• Welding Cable Set
Process: MMA
Electrode Size: 1.6mm – 4.0mm
Amps: 15-200
Volts: 27.6V
Duty Cycle: 80% @ 200A
OCV: 65V
Input Volts: 220V ± 15% 50/60Hz