  • MPN: ABR58150
  • Weight: 0.01kg
  • Dimensions: 150.00mm x 150.00mm x 1.00mm
  • SKU: ABR58150
  • UPC: 6009515850630
For 30 or more items, click to quote
Dura Mesh Abrasive disc 150mm hook and loop 150grit Bulk For Sander Polisher
Applications:
• Best For sanding drywall joints
• Rendering
• Plastering
• Removing Paint
Can also be used on other materials such as:
• Resin
• Acrylic Rust
• Wood
• Metal
• Plastics
• Paint
  Made of:
• Aluminium Oxide
• Silicon Carbide
• Fibreglass backing
• Features:
• High Grinding efficiency
• None clogging
• Double Sided
• Excellent water tolerance
• Use wet or dry
Write a review
Bad Good
Dura Mesh Abrasive disc 150mm hook and loop 320grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plas..
R 17.00
Ex VAT:R 14.78
Dura Mesh Abrasive disc 150mm hook and loop 240grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plas..
R 17.00
Ex VAT:R 14.78
Dura Mesh Abr.disc 150mm hook and loop 80grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plastering..
Dura Mesh Abrasive disc 150mm hook and loop 400grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plas..
Dura Mesh Abrasive disc 150mm hook and loop 120grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plas..
Dura Mesh Abrasive disc 150mm hook and loop 180grit Bulk For Sander Polisher Applications: • Best For sanding drywall joints • Rendering • Plas..