  • MPN: AC111-012-11
  • Weight: 0.34kg
  • Dimensions: 108.00mm x 254.00mm x 254.00mm
  • SKU: AC111-012-11
  • UPC: 6009515865986
For 3 or more items, click to quote
Digital Caliper 300 mm IP54 - SERIES 111
Manufacturer Cat No: 111-012-11
Range: 0 mm - 300 mm | 0 in - 12 in
Resolution: 0,01 mm or 0.0005 in
Accuracy: ±0,03 mm
Electronic caliper IP54 ABS with digital output
Workshop electronic caliper with measuring range of 0 -300mm / 12' and measuring resolution 0.01mm / 0.0005'. It has an IP54 protection rating - from dust, oil and water jets and meets the DIN862 standard. The caliper has been equipped with ABS absolute measurement function - (possibility of measuring against the set zero value), as well as the data output socket.
Bad Good
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 0-300 mm / 0 - 12 '
The length of the jaws (h): 60 mm
Resolution: 0.01 mm / 0.0005 in
Accuracy: ± 0.03 mm
Dimension L: 400 mm
Dimension a: 25 mm
Dimension b: 20,5 mm
Dimension c: 17 mm
Proofing: IP54
Standard: DIN862
ABS function YES
Off / On button: YES
mm / inch switch: YES
Data output: YES
Lock type: screw
Body material: stainless steel
Included: caliper,
2 batteries,
plastic case.
Digital Caliper 300 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-012-12 Range: 0 mm - 300 mm Resolution: 0,01 mm o..
R 1,658.00
Ex VAT:R 1,441.74
Digital Caliper 200 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-008-12 Range: 0 mm - 200 mm Resolution: 0,01 mm o..
R 944.00
Ex VAT:R 820.87
Digital Caliper 200 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-008-11 Range: 0 mm - 200 mm | 0 in - 8 in Resolution: 0,01 ..
Coolant Proof Digital Caliper 200 mm SERIES 112-12 Manufacturer Cat No: 112-008-12 Range: 0 mm - 200 mm Resolut..
Digital Caliper 150 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-006-12 Range: 0 mm - 150 mm Resolution: 0,01 mm o..
Digital Caliper 150 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-006-11 Range: 0 mm - 150 mm | 0 in - 6 in Resolution: 0,01 ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..