  • MPN: AC126-024-12
  • Weight: 5.39kg
  • Dimensions: 900.00mm x 345.00mm x 45.00mm
  • SKU: AC126-024-12
  • UPC: 6009515892357
For 3 or more items, click to quote
Analogue Vernier Caliper 600 mm
SERIES 126-12
Manufacturer Cat No: 126-024-12
Range: 0 mm - 600 mm
Jaw length: 250 mm
Graduation: 0.02 mm | 0.001 in
Accuracy: ±0,08 mm
Vernier Caliper - deep jaw 250 mm
Workshop professional analogue vernier caliper with measuring range 0 - 600mm and measuring resolution 0.02mm. The jaws are 250 mm long,
Made of stainless steel.
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Graduation: 0.02mm
  • Fine adjuster
  • With screw lock
  • Meet DIN862
  • Stain chrome plated reading surface
  • Made of stainless steel
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 0-600mm  |  0-24 in
Scale: 0.02mm
Accuracy: ± 0.08 mm
The length of the jaws h: 250 mm
Lock type: Screw Knob
Dimension a: 24 mm
Dimension w: 20 mm
Dimension c: 32 mm
Dimension L: 770 mm
Construction: hardened stainless steel
reading surface (scale, vernier) -
Included: caliper
R 1,009.00
Ex VAT:R 877.39
Analog vernier caliper Measuring length: 200mm Readout: Analog Material: Carbon steel Accuracy: 0.02mm Application: The vernier ..
R 364.00
Ex VAT:R 316.52
TorkCraft - Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.02mm   Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to measure inte..
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 150mm An analog vernier caliper is a precision measu..
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 200mm An analog vernier caliper is a precision measu..