  • MPN: AC241-018-11
  • Weight: 0.92kg
  • Dimensions: 310.00mm x 170.00mm x 55.00mm
  • SKU: AC241-018-11
  • UPC: 6009515892869
For 3 or more items, click to quote
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range
SERIES 241
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a setting ring
  • Digital Indicator: Range: 12,7mm and Resolution: 0,002mm
  • Manufacturer Cat No: 241-018-11
  • Range: 10mm - 18mm
  • Accuracy: ±0.012mm
  • Repeatability: 3µm
  • Shaft (rod) length (L): 105mm
  • Included: 9 pieces tips and two gaskets
Applications
  • Quality Control: Ensuring that machined bores meet specified tolerances.
  • Inspection: Verifying the internal dimensions of components.
  • Machining: Checking bores during the machining process to ensure accuracy and consistency.
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Range: 10mm - 18mm
  • Accuracy: ±0.012mm
  • Repeatability: 3µm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 5,727.00
Ex VAT:R 4,980.00
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
R 4,109.00
Ex VAT:R 3,573.04
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
Digital Bore Gauge - 35 - 60mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Centering Indicator Kit - 7 Piece SERIES 297 A centering indicator, also known as a coaxial indicator, is a precision measurin..
Dial Test Indicator holder - 8mm x 115mm SERIES 267 The Dial Test Indicator Holder is an essential accessory for precision mea..
Check Master for Calipers, Height Gauges and others measuring tools 300mm SERIES 561 A check master (or gauge block check mast..
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..
Digital Outside Micrometer 25 - 50mm SERIES 313 [02] A digital outside micrometer is a precision measuring tool used to accura..