  • MPN: AC251-450-01
  • Weight: 4.85kg
  • Dimensions: 580.00mm x 330.00mm x 125.00mm
  • SKU: AC251-450-01
  • UPC: 6009515893002
For 3 or more items, click to quote
Dial Bore Gauge - 250 - 450mm Range
SERIES 251 -01
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a Setting Ring
  • Manufacturer Cat No: 251-450-01
  • Dial Indicator: Range: 1mm and Graduation: 0.001mm
  • Range: 250mm - 450mm
  • Accuracy: ±0.007mm
  • Repeatability: 2µm
  • Shaft (rod) length (L): 400mm
Features at a glance
  • Range: 250mm - 450mm
  • Accuracy: ±0.007mm
  • Repeatability: 2µm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 5,727.00
Ex VAT:R 4,980.00
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
R 7,430.00
Ex VAT:R 6,460.87
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Centering Indicator Kit - 7 Piece SERIES 297 A centering indicator, also known as a coaxial indicator, is a precision measurin..
Check Master for Calipers, Height Gauges and others measuring tools 300mm SERIES 561 A check master (or gauge block check mast..
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..
Dial Test Indicator holder - 8mm x 115mm SERIES 267 The Dial Test Indicator Holder is an essential accessory for precision mea..
Digital Outside Micrometer 25 - 50mm SERIES 313 [02] A digital outside micrometer is a precision measuring tool used to accura..