  • MPN: ALP6310010
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 35.00mm x 1.00mm x 1.00mm
  • SKU: ALP6310010
  • UPC: 9002741212361
For 30 or more items, click to quote
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS
DIN 338 RN
Sprint Master - ø 1,0 mm tough precision jobber drill bit - 10 Pack
Hang Tab packaging:  Qty 10 drill bits
MASTER OF VERSATILITY
Range of application:
Strengths
  • 30% faster
  • 3 times longer service life
  • Sharp cutting edges even with larger diameters little feed pressure is required
  • Very high elasticity and greatest toughness with optimum cutting performance
  • High fracture resistance even with smaller diameters low risk of breakage due to high elasticity
  • Optimum drilling performance even in unfavourable working conditions
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen 951 series drill bit features
DIN 338 RN
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP6310010 1,0 mm 34 mm 12 mm 118°
Alpen Sprint Master drill bits
HSS SUPER 27MM MORSE TAPER 3 SHANK....
R 2,511.00
Ex VAT:R 2,183.48
HSS SUPER 24MM MORSE TAPER 3 SHANK....
R 1,987.00
Ex VAT:R 1,727.83
ALPEN SPRINT MASTER 3.8MM DIN 338 1/PACK....
ALPEN Hardox Hss-eco8 Drill Bit 14.00mm
-8 %
HARDOX HSS-ECO8 DRILL BIT 14.00MM....
R 1,277.94 R 1,387.00
ALPEN SPRINT MASTER 6.2MM DIN 338 1/PACK....
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES Size: &o/; 5/6 x 110 mm &o/; 6/8/10/12 x 160 mm &o/; 6/8/10 x 210 mm &o/; 8/10/12/14 x..