  • MPN: ALP9540038
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 75.00mm x 4.00mm x 4.00mm
  • SKU: ALP9540038
  • UPC: 9002741216321
For 30 or more items, click to quote
//HSS PRO JOBBER DRILLS BITS, SPLIT POINT
Size: ø 3.8 x 75/43 mm
Bulk:  Qty 1
Range of application:
From professionals for professionals
Strengths
  • Special split point selfcentering, no center punching required, less feed pressure needed
  • Tight tolerances and high rotational accuracy
  • Precision ground, high quality steel grade
  • Even faster thanks to a split point
  • Double service life
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen HSS Pro series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP9540038 3.8 mm 75 mm 43 mm 135°
Bulk: Qty 1
Alpen HSS Pro series specifications
Alpen Pro Drill Bits
ALPEN Hss Super Drill Bit 8.5mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8,5 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from s..
R 156.00
Ex VAT:R 135.65
ALPEN Hss Super Drill Bit 8mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from sol..
R 126.00
Ex VAT:R 109.57
ALPEN Hss-eco Slot Counters ø20-25 90° Size 5
HSS-ECO SLOT COUNTERS &o/;20-25 90° SIZE 5....
ALPEN Hss-eco Slot Counters ø10-15 90° Size 3
HSS-ECO SLOT COUNTERS &o/;10-15 90° SIZE 3....
ALPEN Hss Super Drill Bit 8mm