  • MPN: AT0019-SK03
  • Weight: 0.10kg
  • Dimensions: 180.00mm x 120.00mm x 30.00mm
  • SKU: AT0019-SK03
  • UPC: 6009515852702
For 30 or more items, click to quote
AIR STAPLER SERVICE KIT MAIN BODY (21-35/47/48)
Write a review
Bad Good
Features
  • Workshop-grade durability Designed for the stresses of daily pneumatic tool use.
Benefits
  • Extends tool life: Gives your AT0019 a new lease on life without replacing the entire tool.
Extra Information
  • Compatible with: AirCraft AT0019 Air Stapler (21 Gauge, 12.7mm crown, 4–16mm staples).
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandAirCraft
Cat No.AT0019-SK03
Product TypeAir Stapler Spare Part
Part ReferenceMain Body (20)
Compatible ModelAT0019
Safety
  • Disconnect the air supply and fully depressurise the stapler before any disassembly.
  • Wear eye protection and keep hands clear of moving parts during testing.
PTFE Thread Seal Tape - 5/Pack Length: 10m Width: 12mm Thickness: 0.075mm (&+mn;0.015mm) Qty: 5 Thread seal tape is a film tape..
R 19.00
Ex VAT:R 16.52
POLYURETHANE HOSE 5MM I.D. 8MM O.D PER METRE BLACK (100M ROLL)....
R 15.00
Ex VAT:R 13.04
AIRCRAFT Ptfe Tape 12mmx0.075mmx10m Roll Bulk
-37 %
PTFE Thread Seal Tape Length: 10m Width: 12mm Thickness: 0.075mm (&+mn;0.015mm) Thread seal tape is a film tape commonly used in ..
R 2.52 R 4.00
Ex VAT:R 2.19
AIRCRAFT Ptfe Tape 19mmx0.075mmx10m Roll Bulk
-41 %
PTFE Thread Seal Tape Length: 10m Width: 19mm Thickness: 0.075mm (&+mn;0.015mm) Thread seal tape is a film tape commonly used in ..