  • MPN: AC182-024-11
  • Weight: 10.00kg
  • Dimensions: 885.00mm x 290.00mm x 175.00mm
  • SKU: AC182-024-11
  • UPC: 6009515860745
For 3 or more items, click to quote
Two-column Digital Height Gauge 600 mm
SERIES 182-11
Digital Height Gauge with Data Output
Workshop electronic/digital two-column height gauge by ACCUD, measuring range 0-600mm | 24' and resolution 0.01mm | 0.0005'.
Made of stainless steel.
Write a review
Bad Good
Key Features:
  • High-Precision Digital Display: The large, easy-to-read LCD screen offers fast, accurate readings with a resolution of up to 0.01mm (0.0005 inches), ensuring precise measurements with minimal effort.
Features at a glance
  • Made of stainless steel (except the base)
  • Resolution: 0.01mm/0.0005'
  • Buttons: on/off, inch/mm, ABS/INC, data preset, set data
  • With driving wheel
  • USB data output
  • Optional accessory: 267 series clamps (not included)
  • Carbide tipped scriber
  • Functions: inch/mm, ABS/INC, data hold, tolerance set, data preset
Applications:
Technical Specifications
Description Spec
Measurement range:
0-600mm / 24 in
Resolution: 0.01 mm / 0.0005 '
Accuracy: +/- 0.05 mm
Mm / inch switch: YES
ABS / INC function: YES
On / Off / Zero button: YES
Fine adjuster: YES
HOLD function (hold result): YES
Data output socket: YES
Dimension a1: 180 mm
Dimension a2 : 54 mm
Dimension c : 38 mm
Dimension Ød 20 mm
Dimension h : 88 mm
Dimension L: 810 mm
Construction: stainless steel tracer tip - carbide
Digital Height Gauge 300 mm SERIES 181-11 The Digital Height Gauge is a precision measuring tool designed for ac..
R 4,493.00
Ex VAT:R 3,906.96
Digital Height Gauge 1000 mm (1 metre) SERIES 181-11 The Digital Height Gauge is a precision measuring tool designed for acc..
R 20,966.00
Ex VAT:R 18,231.30
Two-column Digital Height Gauge 300 mm SERIES 182-11 The Two-Column Digital Height Gauge is an indispensable tool for professi..
Digital Height Gauge 600 mm SERIES 181-11 The Digital Height Gauge is a precision measuring tool designed for a..
Pitch Gauge: Metric 60° Screw 0.25 - 7.0mm with 24 blades SERIES 922 a specialized tool used to measure the pitch, or the dist..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Metric 60° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool used t..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Whitworth 55° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool use..