  • MPN: CL FCG120-400
  • Weight: 1.71kg
  • Dimensions: 500.00mm x 180.00mm x 30.00mm
  • SKU: CL FCG120-400
  • UPC: 6009515810276
For 20 or more items, click to quote
F-type clamp
Clamping length: 400mm
Throat: 120mm
Rail: Steel
Jaws: Malleable cast iron
Spindle: Steel
Handle: Wood
Application:
Use in woodworking:
  • Wood assembly and joinery (screws, glue, biscuits).
  • Clamping down edging to board material.
Use in metalworking:
  • Holding pieces together for welding.
  • Holding and aligning pieces together for drilling and bolting.
Other uses:
  • Securing workpieces to a bench or a template.
Features:
  • Non-marking pressure pads to prevent surface damage.
  • All steel construction ensures durability and added strength.
  • Wooden handle for added grip.
Write a review
Bad Good
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
F-type clamp Clamping length: 300mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applica..
R 372.00
Ex VAT:R 323.48
F-type clamp Clamping length: 500mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applica..
R 456.00
Ex VAT:R 396.52
F-type clamp Clamping length: 2000mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applic..
F-type clamp Clamping length: 1500mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applic..
F-type clamp Clamping length: 1200mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applic..
F-type clamp Clamping length: 1000mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applic..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..