  • MPN: TCFD115-40-5
  • Weight: 0.39kg
  • Dimensions: 115.00mm x 115.00mm x 45.00mm
  • SKU: TCFD115-40-5
  • UPC: 6009515870065
For 30 or more items, click to quote
FLAP SANDING DISC 115MM 40GRIT 4+1 FREE A/O
Write a review
Bad Good
Features
  • 115 mm diameter — suitable for many angle grinders and handheld machines.
  • Value pack 4 + 1 free — optimised for trade use and cost‐effectiveness.
Benefits
  • Reduced downtime: The value pack format ensures spares are readily available on site.
  • Trade-durable accessory: Built for repeated use in demanding environments.
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Extra Information
  • Ensure correct mounting on a 22.23 mm arbor and check machine rpm does not exceed disc rating before use.
Pro Tip
Specifications
DescriptionSpec
BrandTork Craft
Cat No.TCFD115-40-5
Disc Diameter115 mm
Abrasive Grit40 G (Aluminium Oxide)
Pack Quantity5 discs (4 paid + 1 free)
Arbor Bore22.23 mm
Use TypeHeavy stock removal / surface preparation
Safety
  • Ensure guard is fitted and machine rpm does not exceed disc rating.
R 3,030.00
Ex VAT:R 2,634.78
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
R 214.00
Ex VAT:R 186.09
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..