  • MPN: TCBF150-2W
  • Weight: 0.20kg
  • Dimensions: 178.00mm x 194.00mm x 194.00mm
  • SKU: TCBF150-2W
  • UPC: 6009515810986
For 30 or more items, click to quote
Stitched buff
Material: Cotton
Width: 20mm
Diameter: Ø150mm
Sections: 2
Bore: Ø1/2'
Usage: Use with cutting compounds.
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.