  • MPN: TCGR150-2
  • Weight: 0.99kg
  • Dimensions: 155.00mm x 155.00mm x 30.00mm
  • SKU: TCGR150-2
  • UPC: 6009515816179
For 30 or more items, click to quote
Grinding wheel for bench grinder
For use with bench grinders to grind all types of steel.
DIAMETER: ø150mm
WIDTH: 25mm
BORE: Ø32mm
GRIT: 36
ABRASIVE: Aluminium oxide
MAX RPM: 3800
Application:
Used for offhand deburring and sharpening parts and tools on a bench grinder.
Grinding wheel supplied with bushes to accommodate other bench grinder shaft diameters.
Write a review
Bad Good
The bench grinder
Bench grinder safety
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Grinding wheel stone grit
grinding wheel magnified
Grinding Stones
The stones also are made of different abrasives:
  • Aluminium oxide - most commonly found on bench grinders.
  • Silicon carbide - mostly used for work on stone material.
  • Zirconia aluminia - used for more aggressive grinding needs.
GRINDING WHEEL 100X50 M14 BORE - #36 BOWL - ANGLE GRINDER....
R 162.00
Ex VAT:R 140.87
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind all types of steel. DIAMETER: &o/;200mm WIDTH: 25mm ..
R 240.00
Ex VAT:R 208.70
GRINDING WHEEL 100X50 M14 BORE - #36CUP - ANGLE GRINDER....
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind all types of steel. DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 25mm ..
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind all types of steel. DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 20mm ..
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..