  • MPN: TCDB20350-5
  • Weight: 1.99kg
  • Dimensions: 370.00mm x 320.00mm x 7.00mm
  • SKU: TCDB20350-5
  • UPC: 6009515819736
For 20 or more items, click to quote
Diamond blade
TYPE:
Hot pressed, long life and segmented.
DIAMETER: ø350mm
BORE: Ø25.4mm
MAX RPM: 4,300
USE: Asphalt
What is a diamond blade?
How does a diamond blade work?
Water will prevent the blade from overheating:
Write a review
Bad Good
Different methods of making diamond blades:
Laser welding:
Brazing:
Cold sintering:
Hot pressed sintering:
Blade types:
Continuous smooth rim:
Provides the smoothest cut in ceramic tiles and ornamental stones.
Turbo/Segmented Turbo:
Segmented:
When cutting without water:
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
CAUTION:
DIAMOND BLADE 115MM CONT.RIM PROFESIONAL BULK 3 PACK SHRINK....
R 139.00
Ex VAT:R 120.87
DIAMOND BLADE 230MM SEGMENTED PROFESIONAL BULK 3 PACK SHRINK....
R 561.00
Ex VAT:R 487.83
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;300mm BORE: &O/;25.4mm MAX RPM: 6,400 USE: Brick, concrete, cement block, grani..
DIAMOND BLADE SEGMENTED 115MM PROFESSIONAL BULK 3 PACK SHRINK....
DIAMOND BLADE 230MM SEGMENTED PROFESIONAL 25PC BULK....
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..