  • MPN: TW20115-5P
  • Weight: 0.44kg
  • Dimensions: 114.00mm x 114.00mm x 12.00mm
  • SKU: TW20115-5P
  • UPC: 6009515839864
For 30 or more items, click to quote
Segmented diamond blades
Diameter: ø115mm
Bore: ø22.23mm
Max rpm: 13,300 rpm
Use: Concrete, brick, paving & building materials
QTY: 5
Write a review
Bad Good
Diamond blade tips
  • Make multiple shallow cuts instead of a single deep cut.
  • Do not side grind a cutting blade.
  • Wet cutting will extend the life of the blade
  • Select the correct blade for the material.
Specifications
Order number Diameter Bore Style
TW20115-5P 115mm 22.23mm Segmented
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;300mm BORE: &O/;25.4mm MAX RPM: 6,400 USE: Brick, concrete, cement block, grani..
R 952.00
Ex VAT:R 827.83
DIAMOND BLADE 230MM SEGMENTED PROFESIONAL BULK 3 PACK SHRINK....
R 561.00
Ex VAT:R 487.83
DIAMOND BLADE 115MM CONT.RIM PROFESIONAL BULK 3 PACK SHRINK....
DIAMOND BLADE 230MM SEGMENTED PROFESIONAL 25PC BULK....
DIAMOND BLADE SEGMENTED 115MM PROFESSIONAL BULK 3 PACK SHRINK....
Segmented diamond blades     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm for &o/;230mm, 13,300 rpm for &o/;115mm Use: C..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic ..
Segmented diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Concrete, brick, paving & building materia..
Segmented diamond blades     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Concrete, brick, paving & building mater..
Segmented diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Concrete, brick, paving & building materi..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic..