  • MPN: PT16012-20
  • Weight: 0.28kg
  • Dimensions: 200.00mm x 200.00mm x 11.00mm
  • SKU: PT16012-20
  • UPC: 6009515856403
For 30 or more items, click to quote
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 12T
Precision and Performance: The Ultimate Saw Blade
Key Features:
  • High-performance steel: For maximum durability and longevity.
  • Carbide-tipped teeth: For precise and efficient cutting.
  • Optimized design: Tailored for rip cuts in solid wood.
  • Color-coded: Easy blade identification.
Ideal for use with: TS 55 T, TSC 55 K, HK 55, and HKC 55 saws.
Experience the difference of a truly exceptional saw blade.
Write a review
Bad Good
Saw blade terminology
Arbor:
The shaft that turns the saw blade.
ATB:
Anti-kickback:
Bore:
The center hole diameter of the saw blade.
Combination:
Circular saw blades that can be used both for crosscutting and ripping.
Crosscut:
A cut made across the grain of the wood. Cutting wood to length.
Dado:
A set of stacked blades designed to produce grooves.
Depth of cut:
The maximum depth of cut safely achievable determined by the power tool and saw blade diameter.
Diameter:
The outside of the saw blade measured directly accross from one tip to the other opposing tip.
Expansion slots:
Flange:
Flat top grind (FTG):
Gullet:
Hollow ground:
The tips are concave shaped.
Hook angle/rake/pitch:
Kerf:
The width of cut.
Rip:
A cut made along the grain direction of the wood. Cutting wood to width.
Shim/bushing:
Depending on the bore of the saw blade and the arbor of the saw. A shim or bushing is available to adapt the saw blade to the arbor. No bushings or shims are available in Ø 22.23mm.
TCG:
Thin kerf:
Technical Specifications
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind
Ø 160mm Ø 20mm 2.2mm 12 FTG
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 165 x 1.6 x 20 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 24T Bore: 20mm  Application: ..
R 154.00
Ex VAT:R 133.91
TCT SAW BLADE 254MM X 24T X 16MM RIP TITANIUM SERIES....
R 754.00
Ex VAT:R 655.65
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 85 x 1.2 x 15 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 24T Bore: 15mm  Application: ..
Professional Type Saw Blade for Rip Cutting Wood 185mm x 20mm bore x 24T The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 30 X 24T WOOD PROFESSIONAL is a heavy-duty,..
Edging trimmer 25mm double edge one direction The edging Trimmer is an essential tool for woodworking enthusiasts and professionals alike. Designed..