  • MPN: PT16028-20
  • Weight: 0.27kg
  • Dimensions: 225.00mm x 200.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT16028-20
  • UPC: 6009515856410
For 50 or more items, click to quote
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T
Features:
  • Fast Sawing Action: Designed with cross-cut teeth for rapid, efficient cutting.
Shim/bushing:
Depending on the bore of the saw blade and the arbor of the saw. A shim or bushing is available to adapt the saw blade to the arbor. No bushings or shims are available in Ø 22.23mm.
TCG:
Thin kerf:
Key Specifications:
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind
Ø 160mm Ø 20mm 2.2mm 28 ATB
Dust Mask
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
R 1,906.00
Ex VAT:R 1,657.39
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
R 103.00
Ex VAT:R 89.57
BLADE TCT 160 X 30T 20/16 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
BLADE TCT 150 X 40T 20/16 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
Grub screw (long) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between t..
R 7.00
Ex VAT:R 6.09
Grub screw (short) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between ..