  • MPN: PT16048-20LM
  • Weight: 0.27kg
  • Dimensions: 230.00mm x 200.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT16048-20LM
  • UPC: 6009515860219
For 50 or more items, click to quote
Saw blade for Festool circular saws - Laminates
Carbide Tipped - Saw blade for circular saws - Crosscut/Laminate
Key Features:
The saw blade can be used both for crosscutting and laminates.
Shim/bushing:
Depending on the bore of the saw blade and the arbor of the saw. A shim or bushing is available to adapt the saw blade to the arbor. No bushings or shims are available in Ø 22.23mm.
TCG:
Thin kerf:
Key Specifications:
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind
Ø 160mm Ø 20mm 2.2mm 48 ATB
Dust Mask
BLADE CONTRACTOR 300 X 96T TCG POS.30/1/16 CIRCULAR SAW TCT....
R 590.00
Ex VAT:R 513.04
TORK CRAFT Blade Tct 250 X 80t 30/1/20 Tcg Positive Profesional Industrial
-36 %
BLADE TCT 250 X 80T 30/1/20 TCG POSITIVE PROFESIONAL INDUSTRIAL....
R 774.81 R 1,209.00
Ex VAT:R 673.75
R 1,971.00
TORK CRAFT Blade Tct 190 X 48t 30/20/16 Tcg Positive Profesional Industrial
-57 %
BLADE TCT 190 X 48T 30/20/16 TCG POSITIVE PROFESIONAL INDUSTRIAL....
R 237.19 R 550.00
TORK CRAFT Blade Tct 230 X 80t 30/1/16 Tcg Positive Profesional Industrial
-49 %
BLADE TCT 230 X 80T 30/1/16 TCG POSITIVE PROFESIONAL INDUSTRIAL....
Saw Blade Tct 100x3.96x22x8t Biscuit Joiner Wood Prof. PRO-TECH
-28 %
Saw Blade Tct 160x2.2x20x48t Wood Prof. PRO-TECH Fes. Ts55 Pw1
Out Of Stock
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 18T High-Performance Circular Saw Blade Designed for efficient and fast saw..
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 12T Precision and Performance: The Ultimate Saw Blade Designed for demandin..