  • MPN: TCP16524-20
  • Weight: 0.29kg
  • Dimensions: 221.00mm x 221.00mm x 11.00mm
  • SKU: TCP16524-20
  • UPC: 6009515808181
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 165 X 24T 20/16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 165mm diameter blade A size that provides good depth while remaining manageable on handheld saws and site setups.
  • 20/16mm bore configuration Standard 20 mm bore including 16 mm reducing bush for compatibility across multiple saw arbor sizes.
Benefits
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Use with circular saws rated for 165mm blades and correct bore size; always check your saw’s maximum RPM and guard configuration.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP16524-20
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter165mm
Number of Teeth24T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size20mm bore with 16mm reducing bush
Kerf2.3mm (typical)
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood and board panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
R 559.00
Ex VAT:R 486.09
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 12T Precision and Performance: The Ultimate Saw Blade Designed for demandin..
R 244.00
Ex VAT:R 212.17
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 18T High-Performance Circular Saw Blade Designed for efficient and fast saw..
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....