  • MPN: TCP20060
  • Weight: 0.49kg
  • Dimensions: 230.00mm x 230.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCP20060
  • UPC: 6009675081943
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 200 X 60T 30/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 200 mm diameter blade Allows deeper cuts and larger stock size while remaining usable on site or workshop saws.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 200mm blades and that the arbor/bore size matches one of the 30/20/16mm options before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP20060
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter200 mm
Number of Teeth60 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30mm bore with 20mm & 16mm reducing bushes
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
Saw Blade for Wood Cutting 230mm x 30mm bore x 60T The SAW BLADE TCT 230 X 2.4 X 30 X 60T WOOD PROFESSIONAL is a high-quality, tungsten carbide..
R 835.00
Ex VAT:R 726.09
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Aluminium Cutting 160mm x 20mm bore x 60T This fine-grain carbide-tipped circular saw blade feat..
R 785.00
Ex VAT:R 682.61
Professional Type Saw Blade for Aluminium Cutting 185mm x 20mm bore x 60T The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 20 X 60T ALUMINIUM PROFESSIONAL is a specia..
Professional Saw Blade for Wood Cutting 185mm x 30mm bore x 60T The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 30 X 60T WOOD PROFESSIONAL is a precision, tungsten ..
Saw Blade for Wood Cutting 250mm x 30mm bore x 60T The saw blade TCT 250 X 2.4 X 30 X 60T WOOD PROFESSIONAL is a high-quality, tungsten carbide..
Saw Blade for Aluminium Cutting 230mm x 30mm bore x 60T The SAW BLADE TCT 230 X 2.4 X 30 X 60T ALUMINIUM PROFESSIONAL is a high-performance, tun..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..