  • MPN: TCP20060
  • Weight: 0.49kg
  • Dimensions: 230.00mm x 230.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCP20060
  • UPC: 6009675081943
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 200 X 60T 30/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 200 mm diameter blade Allows deeper cuts and larger stock size while remaining usable on site or workshop saws.
Benefits
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 200mm blades and that the arbor/bore size matches one of the 30/20/16mm options before use.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP20060
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter200 mm
Number of Teeth60 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30mm bore with 20mm & 16mm reducing bushes
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Ex VAT:R 192.17
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..