  • MPN: TCP19024
  • Weight: 0.37kg
  • Dimensions: 243.00mm x 240.00mm x 7.00mm
  • SKU: TCP19024
  • UPC: 6009675081776
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 190 X 24T 30/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 190 mm diameter blade Gives enhanced cutting depth, suitable for larger site saws or thicker stock.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 190 mm blades and that the arbor size and maximum RPM match before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP19024
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter190 mm
Number of Teeth24T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30mm bore with 20mm & 16mm reducing bushes
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 12T Precision and Performance: The Ultimate Saw Blade Designed for demandin..
Ex VAT:R 486.09
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 18T High-Performance Circular Saw Blade Designed for efficient and fast saw..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..