  • MPN: ALP6400135
  • Weight: 0.12kg
  • Dimensions: 24.00mm x 50.00mm x 50.00mm
  • SKU: ALP6400135
  • UPC: 9002741211876
For 50 or more items, click to quote
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS
DIN 338 RN - REDUCED SHANK
ø 13,5 mm jobber drill bit reduced shank - 9,5 x 30 mm Shank
Pouched packaging:  Qty 1 drill bit
MASTER OF VERSATILITY
Range of application:
Strengths
  • 30% faster
  • 3 times longer service life
  • Sharp cutting edges even with larger diameters little feed pressure is required
  • Very high elasticity and greatest toughness with optimum cutting performance
  • High fracture resistance even with smaller diameters low risk of breakage due to high elasticity
  • Optimum drilling performance even in unfavourable working conditions
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen 951 series drill bit features
DIN 338 RN - REDUCED SHANK
Part No. Dia
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind Shank
mm
ALP6400135 13,5 mm 160 mm 108 mm 118° Ø 9,5 mm x L 30 mm
Alpen Sprint Master drill bits
ALPEN HSS MORSE TAPER DRILL BIT 28MM....
R 3,854.00
Ex VAT:R 3,351.30
ALPEN Hss Super Drill Bit 8mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from sol..
R 126.00
Ex VAT:R 109.57
ALPEN Hss Super Drill Bit 8.5mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8,5 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from s..
HSS JOBBER DRILLS, SIM. TO DIN 338 RN WITH 1/4' HEXAGONAL SHANK HSS SUPER - &o/; 5 mm jobber drill bit - hex shank Packaging:  Plastic Wal..
ALPEN HSS 1869R-FORTE 3/480 13.00MM....
TC ROTARY BURR 12MM ARC ROUND NOSE FOR HARD METALS....
ALPEN Hss Super Drill Bit 8mm
// C-Protector FORGET THE CRACKS. 8mm and 14mm Porcelain Drill bits The perfect hole, even under the toughest conditions. Where does satis..