  • MPN: TCCH25022-1
  • Weight: 0.29kg
  • Dimensions: 340.00mm x 41.00mm x 15.00mm
  • SKU: TCCH25022-1
  • UPC: 6009515817442
For 30 or more items, click to quote
Chisel - SDS Plus
Diameter: 22mm
Length: 250mm
SDS Plus: Gouge Chisel - 250 mm
Application:
  • Contractor
  • Construction
  • Industrial
  • Demolitions
  • Strip tiles, breaking building materials and shaping.
Tip:
Write a review
Bad Good
Features
  • Sharp point for precise chiseling.
  • Gouge for digging and cutting.
  • Flat point for chiseling and stripping of wall/floor tiles, plaster, etc.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Materials 40CR Alloy steel
Diameter 22mm
Length 250mm
Recommended Tool Corded/Cordless SDS plus Rotary hammer drills.
Remove plaster with a SDS Plus chisel
ALPEN Sds Plus Chisel Flat 40 X 250mm
Out Of Stock
SDS CHISEL SET PLASTIC TUBE POINT X250MM FLAT 20X250 FLAT 40X250....
R 1,191.00
Ex VAT:R 1,035.65
SDS SHORT CHISEL SET PLASTIC TUBE POINT X140MM FLAT 20X140 WIDE 30X140....
R 926.00
Ex VAT:R 805.22
SDS MAX CHISEL 3PC SET 18X300MM POINTED 18X300X25MM FLAT 18X300X40MM....
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..