  • MPN: TCSA40025B
  • Weight: 0.53kg
  • Dimensions: 400.00mm x 35.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCSA40025B
  • UPC: 6009515887728
For 20 or more items, click to quote
SCOTCH EYE AUGER BIT 25MM X 400MM BULK
Write a review
Bad Good
Features
  • Scotch eye loop handle Lets you insert a rod or screwdriver to boost manual torque.
  • 400mm shaft length Provides substantial reach into deep or awkward spots in timber or outdoor structures.
  • 25mm diameter Large bore size suited to heavy-duty fixings, anchor installations and utility conduits in timber.
  • Hardened steel construction Built for repeated manual use on large-scale timber drilling tasks.
Benefits
  • Access deep large-diameter holes confidently The 400mm shaft and 25mm bore allow drilling in places other bits cannot reach or perform.
  • Ideal for structural and utility bore tasks The 25mm diameter suits bolts, anchors and through-holes in robust timber frames.
Extra Information
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCSA40025B
Product TypeScotch Eye Auger Bit – Bulk
Diameter25mm
Length400mm
Tip TypeSelf-feeding threaded point
Handle TypeScotch eye loop
MaterialHardened steel
Safety
  • Wear eye protection and gloves when manually drilling large timber holes.
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 14.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
R 285.00
Ex VAT:R 247.83
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 12.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
R 239.00
Ex VAT:R 207.83
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 8.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handle..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 10.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 13.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 16.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..