TRADEair / 100L 1.5kW Lubricated Cast Iron V-Head Compressor Belt Driven 2HP / MCFRC221
R 9,453.00
Ex VAT: R 8,220.00
  • Stock: 1
  • MPN: MCFRC221
  • Weight: 75.00kg
  • Dimensions: 1,090.00mm x 420.00mm x 860.00mm
  • SKU: MCFRC221
  • UPC: 6003398087985
Industrial Use
Write a review
Bad Good
  • 2 Cylinder V style cast iron heads
  • AIA Approved tank
  • CE Approved tank
  • Cast iron manifold with quick couplers
  • Fully enclosed belt guard
  • Four wheels
  • Industrial
  • AIA Approved
  • 2 Year Warranty
Scope of Delivery / Includes
• Compressor - 1pc
• Paper Bag (Manual+Aia Tank Certifcate
• Declaration Of Safety Valve
•Declaration Of Hydralic Test - 1pc
• 6" Solid Wheel Set ( Wheel+Wheel Axle+ Nut) -4pc
• Rubber Feet With Nut+Bolt -2pc
• Oil Can 200cc -1pc
• Plasitc Air Filter 1/2" -2pc
• Tank Capacity: 100L
• Motor Capacity: 1.5kW
• Motor with Manual Overload Protector
• RPM: 2850/min • 220V-50Hz
• Max RPM: 900
• Maximum Pressure: 800Kpa (8Bar)
• Free Air Delivery @700Kpa
(7 Bar): 100L/Min
• Piston Displacement: 165L/Min
• Weight: 75Kg
• 3.5 CFM @ 7 Bar • 93dB
R 434.00
Ex VAT:R 377.39
AIRCRAFT Press.switch 3 Ph.4 Way Brass Ferrule
-23 %
R 429.81 R 555.00
AIRCRAFT Press.switch 1 Ph.4 Way Brass Ferrule
-25 %