  • MPN: TCGS07300-01
  • Weight: 0.16kg
  • Dimensions: 66.00mm x 328.00mm x 328.00mm
  • SKU: TCGS07300-01
  • UPC: 6009515862770
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Hot Melt General Purpose Glue Sticks
Scotched Eye Auger bit
Sizes: 7 x 300mm
Qty: 12 Pieces
Application:
  • Use with hot melt glue guns
  • General purpose - PVC, wood, materials, paper etc.
  • Melting temperature of 80°
  • Preheat the glue gun for 5 minutes
  • Paintable
  • Non-toxic (NOT RECOMMENDED for food industry)
  • Viscosity = 18000cps
  • Cures in 15 seconds under NORMAL conditions
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
CAUTION: The tool can get hot after use. This tool must be used by a competent person.
Write a review
Bad Good
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 63.00
Ex VAT:R 54.78
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 62.00
Ex VAT:R 53.91
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..