  • MPN: AC222-010-11
  • Weight: 0.38kg
  • Dimensions: 96.00mm x 164.00mm x 164.00mm
  • SKU: AC222-010-11
  • UPC: 6009515842789
For 10 or more items, click to quote
Lug Back Dial Indicator
SERIES 222-11
Graduation: 0.01mm
Range: 10 mm
Manufacturer Cat No: 222-010-11
Graduation: 0.01mm
Features at a glance
  • Graduation: 0.01mm
  • With limit hands
  • Jeweled bearing
  • Range per revolution: 1 mm
  • With lock screw
Write a review
Bad Good
Technical Specifications
Description Spec
Measurement range: 10 mm
Graduation: 0.01mm
Accuracy: ±0.020 mm
Hysteresis: ±0.003 mm
Scale: 0 - 100
Back: Lug
ACCUD Dial Indicator Flat Back 3mm
Out Of Stock
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-12 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-12 Graduation: 0.01mm ..
R 546.00
Ex VAT:R 474.78
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-02 Graduation: 0.001m..
R 3,296.00
Ex VAT:R 2,866.09
ACCUD Dial Indicator Lug Back 3mm
Out Of Stock
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-11 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-11 Graduation: 0.01mm ..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-01 Graduation: 0.001mm..
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-02 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-02 Graduation: 0.001m..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-01 Graduation: 0.001mm..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Whitworth 55° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool use..
Pitch Gauge: Metric 60° Screw 0.25 - 7.0mm with 24 blades SERIES 922 a specialized tool used to measure the pitch, or the dist..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Metric 60° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool used t..