  • MPN: AC229-030-12
  • Weight: 0.34kg
  • Dimensions: 98.00mm x 182.00mm x 182.00mm
  • SKU: AC229-030-12
  • UPC: 6009515859824
For 10 or more items, click to quote
Dial Indicator - 30mm Range
SERIES 229
Bezel: ⋄56mm
Graduation: 0.01mm with limit hands
Range: 0mm - 30mm
Accuracy: 35µm
Hysteresis: 7µm
Scale: 0 - 100
Back: flat back
Manufacturer Cat No: 229-030-12
Applications
  • Measuring the flatness, roundness, and alignment of parts.
  • Checking runout, deflection, and thickness.
  • Inspecting the precision of machine tools and fixtures.
  • Comparing dimensions to ensure conformity to specifications.
Features at a glance
  • Bezel: ⋄56mm
  • Range: 0mm - 30mm
  • Accuracy: 35µm
  • Hysteresis: 7µm
  • Scale: 0 - 100
  • Back: flat back
Technical Specifications
ACCUD Dial Indicator Flat Back 3mm
Out Of Stock
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-12 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-12 Graduation: 0.01mm ..
R 546.00
Ex VAT:R 474.78
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-01 Graduation: 0.001mm..
R 3,726.00
Ex VAT:R 3,240.00
ACCUD Dial Indicator Lug Back 3mm
Out Of Stock
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-11 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-11 Graduation: 0.01mm ..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-01 Graduation: 0.001mm..
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-02 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-02 Graduation: 0.001m..
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-02 Graduation: 0.001m..
Pitch Gauge: Metric 60° Screw 0.25 - 7.0mm with 24 blades SERIES 922 a specialized tool used to measure the pitch, or the dist..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Metric 60° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool used t..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Whitworth 55° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool use..